Home ANTRENMAN SEYAHATLERİM Yeşilin 50 Tonu Artvin Şavşat’ta Gezilecek Yerler ve Antrenman

Yeşilin 50 Tonu Artvin Şavşat’ta Gezilecek Yerler ve Antrenman

0
0

Bir İsviçre olmasını çok isterdim aslında bu toprakların ,daha bir gelişmiş,daha bir yaşanabilir olmasını, tüm evlerinin ahşap kalmasını ve yaylalarının arasından tren yolunun geçmesini,Dünya’nın İsviçre’nin güzelliği kadar Şavşat’ın güzelliğini de konuşmasını…Tüm olumsuz şartlarına ve uzak olmasına rağmen  Artvin Şavşat gökyüzündeki cennetlerden biri kesinlikle. Yeşilin daha kaç tonu varmış dedirten bu topraklara ölmeden uğrayın.

Şavşat Artvin Didem Kara Antrenman Seyahatleri

Şavşat’a varmak her güzelliğe varmak gibi biraz zor.  İzmir Andan Menderes  Havalimanı’ndan kalkan uçak ile önce Trabzon’a uçtum,sonrasında ise otobüs ile önce Artvin’e sonra bir başka midibüs ile Şavşat’a vararak toplamda 13 saatte Şavşat’ta oldum. Ben bir proje için orada olacaktım ve bu yolu böyle zahmetli  seçmemin sebebi buydu.

Eğer siz kış mevsiminde gitmeyecekseniz iki farklı seçeneğiniz daha var.

İlk seçenek Kars Havalimanı’nına gelmek ve oradan Ardahan’a geçmek,Ardahan Şavşat arası 1,5 saat.Kalabalıksanız Şavşat’tan kendinizi direkt taksi yada servislerle aldırabilecek şekilde gidiş-dönüş anlaşabilirsiniz ki, 5 kişi ve üstü gruplar için ben bu yöntemi tavsiye ederim. İnternetten seçenekleri  Şavşat Taksi diye araştırabilirsiniz.

Diğer seçenek ise Artvin Hopa’ya bilet almaktır. Artvin iline bağlı bir ilçe olan Hopa, Türkiye’nin Gürcistan sınırındaki Sarp Sınır Kapısı’na yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bir sahil yerleşimi. Gürcistan’ın Batum ilçesi üzerinden vizesiz uçuşlar gerçekleştiriliyor ve Liman’dan Hopa’ya yolcu taşıması yapılıyor. Sakın direkt Gürcistan’a bilet almayın. Bu seçenek hem daha ucuz hem daha kısa. Türkiye ve Gürcistan arasındaki bu anlaşmada ülkeyi gezme şansınız olmuyor sadece transit yolcu olarak Hopa’ya araçlarla taşınıyorsunuz.

Şavşat’a seyahat için önerdiğim tarihler kar yağışının olmadığı ve yerden karın kalktığı 15 Haziran’dan 15 Ekim‘e kadar olan dönem olacaktır.  Tek dejavantaj yağmurlar. Bir anda bastıran yağmurlar bazen çok şiddetli olabiliyor. Bu nedenle iyi bir gore-tex doğa yürüyüşü , outdoor ayakkabı almadan ve su geçirmez üstler almadan gitmeyiniz derim. İkinci ihtiyacınız ise gecelerin serin olması nedeniyle biraz kalın üstler. Haziran, Temmuz aylarında bile 13 dereceye kadar düşen geceler sizin için soğuk olabilir. Bu nedenle kalacağınız gün sayısına göre kalın  eşyalar götürmeniz de faydanıza olacaktır. Onun dışında 40-50 dereceyi bulan yaz sıcaklarında Şavşat’ın gündüz 30 dereceyi bulan sıcağı ve nemsiz ortamı sizi rahatlatacaktır.

Şavşat Evi Temsili Fotoğrafı Didem Kara Antrenman Seyehatleri

                                                                                                                                                          Şavşat Evi

Seyahatinize Şavşat Evi‘ni görerek başlayabilirsiniz. Kaymakamlığa bağlı bu işletme Şavşat’a ait kısıtlı bir mutfağı tanıtıyor. Şavşat Evi, Şavşat Merkez’e ortalama 10 dakikalık araç mesafesinde ve bir yamaçta kurulu. 1500 metre rakımda olan bu ev aslında Şavşat’ın geleneksel mimarisini yansıtıyor. Eskiden okulda kibritten yaptığımız ahşap evleri andıran şirin bir yapı. Ramazan’da Şavşat geneline seyahat etmenizi tavsiye etmiyorum çünkü bu işletme de Ramazan’da 13:00-22:00 arası çalışıyor. Kahvaltısını deneyebilmeniz açısından farklı bir zaman dilimine seyahat programlamanızı öneririm.

Kesme çorbası,kuzu saç,peynir eritmesi, organik korova içeceği sizi saatlerce tok tutabilecek bir menü. Porsiyonlar çok büyük bu nedenle boyutunu sormanızda fayda var. Hamur işine dayalı kısıtlı bir mutfağı olan Şavşat’ın size kilolar kazandırmasını istemiyorsanız tavsiyem ölçülü ve gurme edası ile bunları tatmanız yönünde olacaktır.

Özellikle peynir eritmesi inanılmaz yağlı. Çedar peynirini erittiğinizi düşünün. Bu nedenle dikkatli tüketilmesi gereken bir besin olduğuna inanıyorum. Özellikle sıcakken yemeye çalışın ve her şeyi bir anda getirmemelerini söyleyin.Soğukken hiç bir tadı kalmıyor.

Hem hesaplı hem de lezzetli menüden diğer deneyebilecekleriniz ise midenizde yanma hissi yaratmayan taze baklava ve cevizli,peynirli ,patatesli yaptıkları keteler olabilir.Sonrasında geleneksel demleme çay içmeden gitmeyiniz. 3 kişi için ideal olan ufak demliklerde gelen çaylardan sipariş edebilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Hazır çay demişken,yazının geri kalanına bir çay demleyerek devam edebilirsiniz ve  çaya kaynar suyu boca etmeden önce,  çay demlemenin püf noktaları yazıma bir göz atabilirsiniz.

Bu kadar yemek fotoğrafından sonra hareket lazım diyorum ve Artvin Şavşat’ta gidebileceğiniz yayla ile göl rotalarını ekleyerek devam etmek istiyorum.

                                                                                                                             Karagöl Şavşat

Karagöl ,Şavşat’ın en ünlü piknik yerlerinden biri. 1500 metre rakımda olan bu doğa harikasının işletmesi özel ,bu nedenle giriş ücretli. Gölde kayık kiralama imkanı  sayesinde mini bir gezintiye çıkabilir yada 1 km lik göl çevresini yürüyerek hoş vakit geçirebilirsiniz.

Arkamda gördüğünüz piknik alanlarında yanınızda getirdiğiniz malzemeler ile piknik ve mangal yapabilirsiniz. İşletmenin restaurant kısmında  ise  kahve,çay,kahvaltı ve balık  seçenekleri mevcut.

                                                                                                                   Arsiyan Yaylası

Boğa Gölü‘nü görmek için Arsiyan Yaylası‘nı geçmeniz gerekiyor. 1 saatlik bir yürüyüşün sonrasında Boğa Gölü’ne vardığınız yolculukta yanınıza su ,yiyecek , bere , güneş kremi,yedek tişört  ve rüzgarlık almanızı öneririm çünkü tepede de ,göl etrafında da  rüzgar  çok oluyor.

Gidiş dönüş ve kalış süresince keyifli vakit geçireceğiniz bir tırmanma ve yürüyüş parkuru olan Arsiyan Yaylası Gürcistan Sınırı’na çok yakın. Askeri birliğin önünden geçerek varılan yaylaya, askeri sınırı geçene kadar fotoğraf çekmek yasak.

                                                                Boğa Gölü

Boğa Gölü, Arsiyan’da  göller bölgesindedir ve diğer  7 gölün en ünlülerindendir.  Diğer birçok irili ufaklı gölün olduğu yerde isterseniz yüzebiliyorsunuz.

Suyun soğukluğu dert değil de çıkınca rüzgardan korunamamak bir dert olacaktır.Bu nedenle içinizdeki delikanlının gazına gelmeyin derim.

 

                                                                                                Arsiyan Yaylası Yürüyüş

Arsiyan Yaylası, Şavşat İlçe Merkez’ine 40km uzaklıkta olup 2000 metre irtifadadır. Eğer daha önce yürüyüş tecrübeniz pek olmadıysa kendinize dinlenmek için yeterli süreler vererek bu gezileri tamamlamanızı öneririm.

                                                                                                                                                             Balıklıgöl

Arsiyan  Yaylası’ndan sonra nefis bir yemek yemek istiyorum diyorsanız durağınız Balıklıgöl olmalı. Bu resmin tam sağında ahşaptan bir işletme mevcut. Tavsiyem işletmeyi yürüyüşe çıkacağınız gün aramanız ve kaçta,kaç kişi ile orada olacağınızı bildirmeniz. Tesis,samimi ve huzur dolu bir işletme.İsterseniz piknik yapma imkanı da mevcut. Bu gezi parkurlarında  bulamayacağınız tek şey abur cubur, onu da yemeyin zaten bu gezide.

Gezi Notlarım 

  • Yanınıza yeterli miktarda su aldığınızdan emin olun.
  • Su şişelerinizi kaynak suları ile doldurabilirsiniz ancak Arsiyan’da kaynak suyu sadece akan sular. Karagöl ‘de kaynak suyu , Balıklıgöl’de de sebil var.
  • Her günün seyahatini çok iyi planlamanızı öneririm. Özellikle mola sürelerini.
  • Kalabalık gruplarla gideceğiniz zaman en büyük problem tuvalet sıkıntısıdır. Arsiyan’da dağ tepe sizin. Balıklıgöl ve Karagöl’de ise tuvaletini kullanabileceğiniz işletmeler mevcut.
  • Yanınıza,günlük rotanıza bağlı olarak  belirli miktarda meyve ve sandviç alınız.
  • Güneş kreminizi,gözlüğünüzü,yedek eşyalarınızı ve fotoğraf makinenizi unutmayınız.
  • Karagöl’deki işletme dışında diğer hiçbir yerde  elektrik yok.Telefonlarınızın şarjını idareli kullanınız. Yüksek irtifalar dışında bazı yerlerde zaten çekmiyor. Yapacağınız önemli konuşmaları merkeze dönünce yada yola çıkmadan yapınız.
  • Gezi sırası önce Arsiyan Yaylası,Boğa Gölü sonrasında  Balıklıgöl , ertesi gün Karagöl piknik yada kahvaltı olabilir. Hiçbirine giden bir minibüs yok bu nedenle tavsiyem Kars Havalima’nından itibaren sizi alması için kiraladığınız araç ile bu gezileri de kapsayacak bir fiyat anlaşması yapmak yada havalimanında araç kiralama imkanı varsa ondan yararlanmak. Diğer bir seçenekte geldiğinizde taksilerle anlaşma yapmak olabilir.

Bol bol fotoğraf çekeceğiniz,eğlenceli bir gezi olsun.

LEAVE YOUR COMMENT

Sayfayı sevdin mi? O zaman daha sık görüşelim mi :)