Home BESLENME SPOR VE SAĞLIK Saçları ve Cildi Güneş ile Denizden Korumak İçin 8 İşe Yarar Öneri

Saçları ve Cildi Güneş ile Denizden Korumak İçin 8 İşe Yarar Öneri

0
0

Malum, serbest dalış nedeni ile yılın büyük bir bölümü suda geçiyor. Su perisi diyen var ,su kuşu oldun diyen var,senin yerinde olsam duşa girmem sudan bıkmadın mı diyeni var… Ancak benim cildimin ve saçımın kuruluk ile imtihanı sadece sudan ibaret olmuyor.Güneş, hem deniz hem de su dışındaki koşu ile bisiklet antrenmanlarımda cildimi ve saçımı etkileyen en büyük etkilerden bir tanesi. Bir diğeri toz.Uzun koşu ve bisiklet antrenmanlarında yol kenarlarındaki tozlar,araçların egzozlarından çıkan her şey cildime ve saçıma yapışmakta. Yapısı hassas olan cildim kurumaya ve lekelenmeye o kadar müsait ki onu korumak için gerçekten efor harcayabiliyorum bazen.Saçları ve cildi güneş ile denizden korumanın birçok yolu var.

Peki ben neler yapıyorum ?

Saçları ve Cildi Güneş ile Denizden Korumak İçin 8 İşe Yarar Öneri :

  1. Bedeni çöp ile besleyerek ışıltı beklemek gereksiz bir beklentidir bu nedenle taze beslenmek benim vazgeçilmezim. Ben güzelliğin ve sağlığın içten geldiğine inanlardanım. İç organlar mutluysa ve sağlıklıysa bedenin dışı da bu enerjiyi ve sağlığı yansıtıyor.Bu nedenle taze ürünlerle beslenmeye özen gösteriyorum. Dışarıda yemek yememeyi tercih etme şansım yok ancak  mümkünse haftada sadece 2 gün dışarıda yiyorum. Kaçamaklarımı çok abartmıyorum.Rafine şekerden yapılan tatlıları olabildiğince dışarıda yemek yiyeceğim zamanlara bırakmaya çalışıyorum.Eve toz şeker almayalı 4 yıl oldu. Bir de buzdolabında bekleyen bir yemeği ısıtıp ısıtıp asla yemem.Isıtıp ısıtıp buzdolabına konan bir gıda artık gıda değil toksik bir çöptür.O çöpü de bedeninize almak sadece bağırsaklarınıza eziyettir. Taze beslenmenin faydaları Didem Kara Beslenme Önerileri
  2. Her gün C vitaminini almaya çok özen gösteriyorum.Kışın her gün kahvaltıda 1 greyfurt yiyorum.Yazın bulmak zor olduğundan limon yada kivi tüketiyorum. Günde 1/4  demet maydanoz kesin çiğ şekilde tüketirim. Eğer midem ekşiyor greyfurt,limon  yiyemem derseniz maydanoz sizin de kurtarıcınız olabilir. C vitamini beni inanılmaz enerjik yapıyor aynı zamanda C vitamini en etkili anti-aging yani yaşlanma karşıtı vitamindir.Serbest radikallerle savaşarak hem cildin gençleşmesine katkı sağlıyor hem de cilde nem veriyor. Ayrıca C vitamini  kolajen sentezini arttırıyor.Lekelenmeye de müsait bir cildim olduğundan renk dengesi için her gün  C vitaminini abartmadan almaya çalışıyorum. C vitamini hastalıktan korur, bol bol al düşüncesine sahip değilim ancak total kolesterol ve trigliseridini kontrol altında tutan bir sporcu olarak yapılan çalışmaları da takip ediyorum ve günlük C vitamini alımım yaptığım aktivitelere göre değiştirilerek biraz yüksek. . Son çalışmalarda bu noktayı işaret etmekte. Öğrenmek isterseniz :,C Vitamini  gerçekten soğuk algınlığından ve gripten korur mu yazıma bi bakmanızı öneririm.
  3. Günde 2,5 lt-3 ltsu içmeye çalışıyorum.Sadece konuşarak ve nefes alıp vererekte su kaybettiğimizi asla unutmamak gerekiyor.Eğer sportif olarak yoğun bir dönemdeysem yada hava sıcaklığı yüksek ise su ile sıvı tüketim miktarına dikkat etmeye çalışıyorum çünkü yeterli su almadığımızda sadece cildimiz kurumuyor aynı zamanda çok yorgun düşüyoruz hatta tahammülsüz , gergin olabiliyoruz.Genellikle içtiğim sulara limon ,salatalık dilimi,nane eklemeyi de seviyorum.
  4. Parfüm ve boya içermeyen nemlendiriciler kullanıyorum.Cilt Bakımı ve Nemlendirici Didem Kara
  5. Yağlanma ve parlama yapmayan güneş kremimi kesinlikle kışın günde 2 defa yazın ise belirli aralıklarla sürmeye özen gösteriyorum.Güneşte akmayan ve yağlı hissi vermeyen ürünler kullanıyorum.Maske kullandığım antrenmanlarımda ise suya girmeden 2 saat önce ürünü çoktan sürmüş oluyorum.Böylelikle hem maske kaymıyor hem de korunmuş oluyorum.Didem Kara Spor ile Saç ve Cilt Bakımı İçin Ne Yapıyor
  6. Saçlarımın uçlarına her duştan sonra argan yağı uyguluyorum. Ayda 2 kere de dipten başlayarak
    bir maske yapmaya çalışıyorum.Saç diplerime masaj yapıyorum.Hem stresimi alıyor hem de o bölgede kan dolaşımını hızlandırıyor.
  7. Saçlarımı elektriklendirecek kıyafetlerden uzak duruyorum ve çok sıkı her gün toplamamaya özen gösteriyorum yoksa dökülmesi artıyor ve özellikle topuz yapınca  kan dolaşımı azaldığı için inanılmaz bir baş ağrısı oluşuyor.
  8. Sigara içilen hiçbir ortamda bulunmamaya çalışıyorum.Saçım bildiğiniz aspratör gibi ve bütün o iğrenç koku saç diplerime kadar siniyor.Saçımı cansız ve ağırlaşmış kılıyor.Sigara sadece saçı değil cildi de solgunlaştıran bir şey o nedenle kesinlikle o ortamlara girmiyorum.

LEAVE YOUR COMMENT

Sayfayı sevdin mi? O zaman daha sık görüşelim mi :)