Home BESLENME SPOR VE SAĞLIK Spora Başladıktan Sonra Artan Sivilceleri Önlemede Daha Önce Duymadıklarınız

Spora Başladıktan Sonra Artan Sivilceleri Önlemede Daha Önce Duymadıklarınız

0
0

Spora başladıktan sonra kilo almak, halk arasında et kesmesi diye tabir edilen kas ağrılarına sahip olmak kadar bir diğer problem olan “spora başladıktan sonraki  sivilceler” ile de danışanlarım sıkça gelebilmekte.

Sivilce kozmetik bir sorun olarak kişiyi rahatsız etse de altında beslenme şekli ,hormonlar,karaciğer fonksiyonu,kolesterol,uyku düzeni ve temizlik gibi tek tek incelemeyi gerektiren başlıklara sahip bir sorundur.

Spora başladıktan sonra oluşan sivilcelerin sebeplerini ve çarelerini  11 madde  ile sizin için sıralamaya çalıştım :

 1. İç hastalıkları,endokrinoloji yada cildiye doktoruna muayene.Öncelikle bir  doktor muayenesi ve gerekli kan tahlilleri ile  bu sorunun spor ile mi başladığı kısmı netleştirilerek işe başlayabilirsiniz.  Kan tahlili ile karaciğer,kolesterol gibi bakılması gereken her türlü değerin etkisinin de bu süreçte bilginiz dahilinde olmasında fayda vardır. Gerekirse ilaç tedavisi sorununuza cevap olabilecek bir çözüm olarak not edilebilir.
 2. Sabah akşam muntazam duş almak,spor sonrası duş almayı kesinlikle atlamamak.Çözüm bazen basit hijyenik uygulamalarla gelebilir. Sırt kapalı bir bölge ve özellikle erkekseniz ve tüylerde mevcutsa belki de gün içerisinde aldığınız duş sayısını arttırmak sizin kurtarıcınız olabilir.
 3. Cildi düşünerek beslenmek.Kas yoğunluğunu arttırmaya çalışırken sabah 9 yumurta ile yapılan  omlet  kurbanlarından olmanız ve metabolize edebileceğinizden çok daha fazla hayvansal ve bitkisel proteini bünyenize almanız sivilcelerinizin baş sebebi olabilir. Tepeciklerim ve ince vücudum olacak derken Mr. /Mrs. sivilce olabilirsiniz.Bu sebeple özellikle C ve E vitamini içeren besinler ile beslenmeniz ve cildinizin yapısını içtende beslemyeceğine inandığınız  her türlü besinden mümkün olduğunca uzak durmanızda fayda var.
 4. Hem spor aletlerinde, hem duşta bireysel havlu,parfüm ve benzeri katkılar içermeyen banyo jelleri kullanmak.Sporu ister kalabalık isterseniz bireysel antrenörlük hizmeti aldığınız bir yerde yapın ama eğer özellikle sivilce,mantar yada egzama gibi sıkıntılara sahipseniz,  kesinlikle bireysel havlularınızı yanınızda taşımanız,sabun yerine doğal banyo jelleri kullanmanız fayda veren çözümler olacaktır.
 5. Yeterli su içmek. Bu kavramdan  kastımız (250 ml lik bardak baz alındığında)  ortalama 8-12 bardaktır. Bu sizin spor yaptığınızda da almanız gereken alt limittir. Spor yapıyorsanız,yaptığınız spora,süresine ,terleme miktarınıza , ortamın fiziksel şartlarına ve haftada kaç gün spora gittiğinize bağlı olarak bu miktar arttırılmalıdır. İçtiğiniz suyun içine limon atarak alkali hale getirmek hem sivilcelerinize hem de varsa ter kokusu probleminize yardımcı olacaktır.
 6. Yağlı yemek ter ile birleştiğinde sivilcelerinizin kaynaklarından biri haline dönüşebilir. Özellikle doymuş yağ içeren yada gereğinden fazla yağ içeren besinler tüketmek probleminizi arttırabilir. Bir yandan spor yapıp toksin attığınızı sanarken, diğer yandan sağlıklı diye kaşık kaşık fıstık ezmesi yerken spor sonrası sivilce probleminiz kısır döngüler haline gelebilir.
 7.  Haftada bir kese yaparken buhar banyosu ve sauna süresinin fazlasına dikkat. Normalde dışarı atılması gereken ölü hücreler atılamaz ve kıl kökünü tıkayıp,birikirse  bakteriler için çok uygun bir ortam oluştururlar.Bakteri demekte eşittir sivilce demek olacaktır.Ölü derilerden temizlenmek cildin nefes almasını sağlar ve kaliteli bir spa merkezinden masaj,kese hizmetlerini,kendi kesenizi kullanmak şartı ile, haftada bir almak sizi rahatlatabilir. Buhar ve saunanın fazlası ise sivilce probleminizi arttırmaya yüksek ısı nedeniyle sebep olabilir.
 8. Ergenlik dönemi temel sebep olabilir. Düzenli spor yapan biriyseniz ve yüksek protein ile besleniyorsanız ve bir de ergenlik çağında bir birey iseniz özellikle alın bölgenize yerleşen ve spor ile daha da coşan sivilce  sorunlarınızdan biri büyümeniz ve spor ile arttırdığınız hormon seviyeniz (testosteron) olabilir.
 9. Testosteron,prolaktin hormon fazlalığı yada polikistik over sorununuz olabilir. Özellikle kadınsanız ve spor sonrası sivilceleriniz arttıysa, bir kadın hastalıkları ve  doğum uzmanına gözükerek hormon profili” içeriği; FSH, LH, Östrojen, Progesteron, Prolaktin, Testesteron, TSH, T3, T4 hormonlarınızı kontrol ettirmenizde fayda olabilir.Sivilcelenme sebebiniz polikistik over sendromu olabilir.  Testosteron ve prolaktin fazlalığı meydana geldiğinde de  yağ bezleri ve kıl kökleri de daha aktif bir yapıya bürünebilirler.  Yağ bezlerinin aktifleşmesi ile de hem sivilceler oluşur, hem de yağlanma artar.
 10. Kortizol seviyeniz yüksek olabilir ama bu stresten sivilceniz olduğu anlamına gelmeyebilir. Oksidatif stres aşırı sigara kullanımı,alkol kullanımı,yoğun antrenman vb. sebepler ile vücudun savunma mekanizmasının bir şekilde iyi çalışmaması demektir. Oksidatif stres gördüğünüz gibi bizim genel anlamda kendimizi gergin hissettiğimizde kullandığımız stres terimi ile pek aynı anlamda da değil .Stresli olaylara maruz kalmak ile akne probleminin kötüye gitmesi üzerine yapılan bir çalışmada “akne şiddeti ve stres yoğunluğu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Öte yandan hastalığın seyrinde stres toleransının ve stresle baş etme yöntemlerinin zayıflığının etkisi olabileceği belirtilmiştir.” 40 yaşındaki 60 akne hastasında oksidatif stres,anksiyete,depresyon ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi araştıran bir başka çalışmada da ” akne sahibi hastalarda yüksek kaygı ve depresyon seviyesinin  oksidatif stres le bir ilişkisi bulunamamıştır.Oksidatif stres seviyenizi ölçmede kullanılan bazı  belirtiler var ve bunu bir paket haline getiren özel laboratuarlarda var ,bu hizmetten çok merak ederseniz yararlanabilirsiniz. Bazen “kortizol hormonunun” yükselmesi de belki stresinizi arttırmaz ama  artan yağ üretimi ile artan sivilce sebebiniz olabilir.
 11. Son olarakta anabolik androjenik  steroidlerden (AAS) (testosterone enanthate, trenbolone acetate, drostanolone propionate, and methandrostenolone) uzak durmanızda fayda var çünkü bildirilen çalışmalar her zaman sivilce kadar masum sonuçların elde edilmediği yönünde. Uzun süredir vücut geliştirme sporu ile uğraşan ve bu alanda yarışmalara hazırlanan, üç kez intramusküler testosteron enjeksiyonu yapılmış 31 yaşındaki erkek sporcunun  cildinde akneform lezyonlar meydana gelmiştir. Çalışmayı görmek isterseniz tıklayınız.  Amatör olarak vücut geliştirme sporu ile ilgilenen, 3 ay anabolik androjenik steroid (testosterone enanthate, trenbolone acetate, drostanolone propionate, and methandrostenolone) kullanan ve 3 aydır şiddeli akne lezyonu sorunu yaşayan ve bu sebeple ile kliniğe başvuran 22 yaşındaki erkek hastanın vücudunu tıklayarak ikinci sayfada görebilirsiniz.
  
  

Sayfayı sevdin mi? O zaman daha sık görüşelim mi :)