Home BESLENME SPOR VE SAĞLIK Simit Kaç Kalori ?

Simit Kaç Kalori ?

96
0

Çok fazla söze gerek yok aslında çünkü en güzeli M.Ö. 400’de Hipokrat tarafından zaten söylenmiş : Herkese doğru besinler verip, uygun egzersizleri yaptırabilirsek;sağlığa giden en emin yolu bulmuş olurduk.Didem Kara Vapur ve Simit

Simit her gün yenir mi ? Her gün simit yemek her sabah aslında 4-6 dilim ekmek yemek , simidin boyutuna,yapılış şekline bağlı olarak ortalama 250-400 kcal arasında kalori almak,kalorinin içeriğinin karbonhidrat ve susam nedeni ile de ortalama 17gr yağ olması demektir.

Zararlı mıdır ? : Hayır,simit ile kahvaltı ederseniz,sonrasındaki 3 saat oturarak bir iş yapmaya devam edecekseniz yanında yediğiniz diğer her şeye dikkat etmeniz gerekir çünkü geri kalan her şey ekstra kalori olur.

Peki kimin için pek tavsiye edilmez ? Günde 2000 kalorinin altında kalori ihtiyacı olan ,spor yapmayan,genellikle oturarak iş yapan,kola,pilav,makarna gibi ürünleri de çok kullanan,reflüsü olan,tip 2 diyabetliler veya adayları olan …vs

Peki simit neden her gün yememeli ? Çünkü hamur. Yani maya,un,su,tuz.Hamur ne : karbonhidrat. Ne olur onu yersek? 2 saat sonra yine acıkırız. İçindeki sodyum ve üzerindeki susamda bizi susatır. Bu nedenle simit hafta sonu kralı kalmalı mıdır, kalabilir,fena olmaz.

Simit yiyince ne kadar karbonhidrat alınır? Günlük enerji ihtiyacı (bazal metabolizması da dahil olarak) 2000 kcal olan, orta hareketli (yani haftada 2-3 gün düzenli spora giden) bir Türk kadınının günlük karbonhidrat ihtiyacı ortalama 270 gram civarındadır. 1 normal susamlı simit 68 grama yakın karbonhidrat içerir bu da günlük alması gerekenden geriye 202 gr karbonhidrat kalacağını gösterir.

Sonrasında neler yersem bu 202 gr karbonhidrat tamamlanır ? Diyelim öğlen 1 kase çorba,2 dilim ekmek yediniz ortalama +60 gr karbonhidrat daha ekleyin, gün içinde 1 elma yendi +22 gr daha karbonhidrat.Akşam 180 gr etsiz kuru fasulye yemeği yediniz +46 gr karbonhidrat ,yanına 200 gr bulgur pilavı eklendi +29 gr karbonhidrat daha. Yoğurtsuz olmaz dediniz 150 gr da yoğurt +6 gr karbonhidratta öyle geldi. Tv karşısında da 1 portakal yediniz +25’de öyle geldi. Toplamda 234 gr karbonhidrat oldu. Kahvenin yanında her gün kekte yiyorsanız e siz düşünün gerisini nasıl kilo alıyoruz basitçe…

Bütün gün oturarak iş yapıyor,klavye ile haşır neşir,telefon elden düşmüyor,spor hep bir bahane ile erteleniyor;coşuyor yiyor,üzülüyor yiyor isek evet simit bizim hafta sonu kralımız kalmalıdır. Her gün olmamalıdır.Tüm bu ne yemeliyim,ne yememeliyim,ne yapmalıyım ve nasıl yapmalıyım sorularının cevabı aslında Hipokrat’ın yukarıdaki cümlesinde gizlidir. Bu nedenle asıl soru “neyi ,ne kadar yemeliyim” olduğu kadar ” ne kadar hareket etmeliyim” de olmalıdır.
ertelemek ve zamanHayat çok hızlı geçecek derlerdi değil mi ve bunu zaman sizin için geçmeye başladığında anlıyor ve bir anda “ne ara geçti ” derken buluyor insan kendini. Amacım geçmişe sizi daldırmak değil ancak
vaktin hepimiz için yenilenemez olan bir kaynak olduğunu fark edebilmemiz önemli. Hayat hiç geriye akmıyor derdimiz hep geleceğe olan merakımız.Ondan Geleceğe Dönüş filmi çektik,ondan kahve falları baktırıyoruz,ay ile güneşin açısı 10 gün sonra ne oluyormuşta burcum nasıl etkilenecekmiş diye meraklanıyoruz… Tüm bunlar hep gelecekte nasıl biri olacağız,nerede olacağız ve nasıl olacağız ile ilgili. Eğer bugün düzenli hareket etmeye başlamadıysanız nerede olacağınız aslında çok net : hastalıklarınızla uğraşıyor olacaksınız. Bugün kendinize ayırmadığınız ve işte geçirdiğiniz her saat dilimini hastalığınızı tedavi etmeye vereceksiniz. Nasıl mı? Psikolojik olarak, kilo problemi olarak,kas ve iskelet sisteminizdeki bozuklukları gidermeye odaklı olarak.

Önümüzdeki 50 yılın bence en büyük sağlık sorunları, kas ve iskelet sistemi problemlerinden kaynaklı olacak. Sebebi aslında çok açık : teknoloji ilerledikçe bedenlerimiz gitgide öne kapanıyor.

telefonlar ve omurgamız

Daha kapalı omuzlar,daha öne düşen kafalar,daha ağrıyan boyun ve baş bölgesi… Önemsenmek istiyoruz,ilgi görmek istiyoruz,canımız sıkılıyor,sosyal olmak ve kim ne yapıyor bilmek istiyoruz ancak bunları istediğimiz kadar hareket etmeyi de istememiz gerekiyor.

Moda olan ne varsa bilmek inanın çok zor ve yorucu ancak modası geçmeyen tek şey hareket etmek. Size en uygun beslenme programını yani bir ömür sürdürebileceğiniz ve size zarar vermeyen bir programı uygulayın. Beslenme programınızla paralellik gösterecek bir de hareket programı edinin.Geriye kalan sadece uygulanabilir bu programlara en uygun zaman dilimlerinde uymak ve ertelememek.

Miskinliğimizin ve erteleme huyumuzun faturasını güçsüz kalan kaslar,eğilen ,kambur bir omurga,kronik depresyon ve erken yaşta artan kronik rahatsızlıklar olarak ödeyebiliriz.

Bu nedenle hayatınızda köklü değişimleri sadece bir beslenme menüsü ile yapmaya çalışmayın ve çalıştığınız uzmana ne kadar yemeliyim,ne yemeliyim derken ne kadar hareket etmeliyim sorusunu da sormanız, sadece beden değil aynı zamanda ruh sağlığınızın devamı için de önemlidir.

Azı karar çoğu zarar!

Her şeyde bir doz olduğu gibi egzersizde de doz söz konusudur ve profesyonel bir sporcu değilseniz lütfen eklemlerinizi ve bedeninizi hırsınız ile hırpalamayınız. Bedenimiz bir makine ve siz bu şekilde hem fiziksel hem de psikolojik olarak onun ömrünü kısaltmış olursunuz .

Sahip olduğunuz yaş ile barışın ve kendinize,bedeninize,kas ve iskelet sisteminize uygun bir sporu,mutlu ve sağlıklı olmak için,düzenli bir şekilde,optimum düzeyde yapınız.

Unutmayın hayatta kalmanızı sağlayacak can simidiniz hep hareket etmek.

Sağlıklı günler !

LEAVE YOUR COMMENT

Sayfayı sevdin mi? O zaman daha sık görüşelim mi :)