Home HAYAT Siyaset Ticaret Sanat Aşk İle Efes
0

Siyaset Ticaret Sanat Aşk İle Efes

32
0

Een son herhalde 8-9 yaşımdayken ailemle gelmiştim Efes’e. Şimdi bir çekim için gelmiş olduğuma çok mutluyum çünkü hiç birşey hatırlamıyorum o geziye ait. Zaten tarihi yerler bence belirli bir yaştan sonra gezilmeli yada küçükken gezilen yerler büyüyünce tekrar görülmeli. Vaktimiz az olsa da hem çekim arasında eğlendim, hem de bilgiler aldım Efes’e dair.

Efes Antik Şehri AgoraBir kere girip hayran olmaktan kendinizi alamayacağınız şey Efes’in Agorası.Tam 2 bin yıllık ve aslında muhteşem bir esnaf mantığı var.Şu anda geizlen bir çok açık hava AVM’si gibi ama onlar kadar kopuk değil.Bir meydanı var ve çok muntazam şekilde dizili, bitişik nizam dükkanlardan oluşan bir agora burası. Hatta o dönemin en büyük agorası olabilir deniyor rehberce çünkü o zaman ki Efes nüfusu hemen hemen 250.000 kadarmış.

IMG-20151127-WA0035Efesin Büyük Tiyatrosu Helenistik Dönem’den bir eser. Sadece sanatsal gösterilere sahne olmamış büyük toplantılara ve imparatorluk döneminde gladyatör dövüşlerine de ev sahipliği yaptığı söylenmektedir. Bugün ise gezerken ses denemesi yapan,şarkı söyleyen bir çok turiste şahit olacaksınız.

Efes Şehri Gezi Didem Karaİçerisindeki Celsus Kütüphanesi ise Antik Çağ’ın üçüncü büyük kütüphanesi kabul ediliyormuş bazı tarihçilere göre. Buranın restorasyonunu Avusturyalılar yapmış. Bu kazılarda kütüphanenin altından gizli aşk yaşadıkları yerlere giden tüneller çıkmış…Ayrıca bölmesiz yanyana tuvaletlerin mantığın bugün ki ayıp kavramı ile anlamak pek mümkün değil. Acaba bugün ayıp dediğimiz her şey hangi zaman diliminde ayıp kabul edilmeye başlandı diye sormadan edemiyor insan kendine. Yamaç Evleri diye geçen bölüm ise her zaman ki gibi zenginler ve din adamlarına ait olan bir çeşit şahsi villalar.

Her tarihi eser gibi Efes’te Osmanlı’nın belirli dönemlerinde saçma ve müstehcen bulunarak tarihi eser değil taş parçası statüsü ile yurt dışına isteyen götürebilir mantığına yenik düşenlerden…

Dünyanın her yerinde bir müzeye o ülkenin vatandaşı iseniz giriş her zaman uygun fiyatlıdır ancak 3 kişilik bir ailenin bugün Efes’i gezmesi uçuk bir fiyattır…Ayrıca bir kredi kartının kullanıcılarını bedava müzeye sokmasının avantaj gibi göstermesine izin verilmesi ise gerçekten mide bulandırıcı bir uygulamadır… Müze çıkışı yöresel hiçbir tat tadamayacak olan yerli ve yabancı turist ise cips,kola ve sosisli yiyebilir, Efes magnetinden öteye gitmeyen hediyelik eşyaların yanına ilgilerini çekerse esnaftan dansöz kıyafeti alarak da kültür turlarını sonlandırabilirler.

Efes'in kedileriEfes’in şu anda en iyi bekçileri kediler. Efes ise onların hatırına bile görülmeye değer. Biz harika çekimler yaptık ancak tur sırasında hava güneşli olmasına rağmen ben biraz üşüdüm. Hep sorarım bu tarihi yerleri gezerken,eskiler yaşarken hiç mi üşütmezlerdi ayaklarını filan diye,bugün de yine o soruyu sormuş oldum. Yazın sabahın erken saati dışında gezmenizi tavsiye etmem çünkü güneşten bunalabilirsiniz.

 

Fotoğraflar : Mohamad Derwish

LEAVE YOUR COMMENT

Sayfayı sevdin mi? O zaman daha sık görüşelim mi :)