Home SERBEST DALIŞ Paletsiz Dinamik Apnea Nedir ?

Paletsiz Dinamik Apnea Nedir ?

0
0

Dinamik apnea paletsiz sporcuların,  el ve ayakların çekiş ve itiş gücü dışında başka hiçbir  yüzme aracı kullanmadan(palet vs) suyun altında yatay bir şekilde,tek nefes ile gidilebilmesini sağlayan serbest dalış branşıdır.

Didem Kara Serbest Dalış Dİnamik Apnea Havuz Anttrenman Mart 2016

CMAS  (World Under Water Federation ) ve AIDA International (International Association for Development of Apnea)’ın düzenlediği dinamik apnea yarışlarından palet ile olmayanı paletsiz dinamik apnea olarak adlandırılmaktadır.

25m ve 50m lik havuzlarda iki farklı kategoride olan yarışlarda, Türkiye Sualtı Federasyonu, CMAS’ın kurallarını kabul eder ve uygular. 2016 yılına kadar hep olimpik havuzun 25 metrelik kısmında yapılan yarışlar, eforlu ve paletsiz olduğu için apneanın zor olan branşları arasındadır. 2016 yılı itibari ile paletsiz dinamik yarışları 50 m olimpik havuzda,tam boy kullanılarak  yapılmaya başlanmıştı.

Sualtında genellikle kurbağa tekniğin bir bölümünün uygulandığı paletsiz dinamik apnea branşında sporcuların performanslarına başlaması için  3 dakikalık bekleme süreleri olur. Sporcular suda süzülebilmek için kilolarına göre ayarlanmış olan boyun ağırlıkları kullanırlar ve yarışlar esnasında şeffaf gözlük kullanmak mecburidir.

Dinamik Apnea Paletsiz, Dynamic Apnea No Fin baş harfleri DNF  ile temsil edilir.

Yazı başlığındaki fotoğraf : Sporcu  Natalia Molchanova, Fotoğrafçı Daan Verhoeven,yazı içerisindeki resim bana aittir.

LEAVE YOUR COMMENT

Sayfayı sevdin mi? O zaman daha sık görüşelim mi :)