Home BESLENME SPOR VE SAĞLIK Serbest Dalgıçların En Sık Yaşadığı Sorunlar Soğuk Algınlığı ve Grip Nedir?

Serbest Dalgıçların En Sık Yaşadığı Sorunlar Soğuk Algınlığı ve Grip Nedir?

Serbest Dalgıçların En Sık Yaşadığı Sorunlar Soğuk Algınlığı ve Grip Nedir?
0
0

Birbirine en çok karıştırılan  viral üst solunum yolu enfeksiyonları grip ve nezle (soğuk algınlığı)  nedir ve nasıl tedavi olur acaba? 

İnsanoğlu sadece tek mevsim grip yada nezleye yakalanmıyor,hele  kişinin bizim gibi su sporları ile iç içe bir hayatı varsa yazın ortasında hasta olan gruba dahil olabiliyor. Maalesef nemin aşırı olduğu şu yaz günlerinde de ne yapacağımızı sapıtıyor neredeyse duşun altında uymak istiyoruz. Sabah bir kalkıyoruz sesimiz 3 ton bas hale gelmiş,başımız çatlıyor üşüttüm diyoruz, kimimiz ben çok sık grip oluyorum stres beni çok etkiliyor diyor da acaba gerçekten ne oluyor ?

Bu iki üst solunum yolu hastalığını anlamak için önce solunum yolunu anlamakta fayda olabilir. Solunum burun deliklerinden başlar ve akciğerlerin alveol yapısında (dokusunda) sonlanır. Solunum anatomik olarak bir bütün olsa da teşhis ve tedavide, üst ve alt solunum yolu şeklinde iki kısımda inceleniyor. Bu yazıda bizi ilgilendiren üst solunum yolu; burun, geniz ve gırtlaktan oluşuyor .

Üst solunum yoluna ait  sıkıntılar serbest dalgıçlarda bazen en basit olanından en komplike olanına doğru gidebiliyor çünkü özellikle şampiyonlar öncesi dinlenmesi az olan ve kaygısı bol olan süreçlerde daha sık derinlik antrenmanı yaptığımız,ani ısı değişikliklerine daha çok maruz kaldığımız bu dönemlerde daha komplike sorunlar yaşayabiliyoruz. Eğer bu dönemde viral bir üst solunum yolu rahatsızlığımız varsa ve kötüleşirse yada üstte saydığım sebepler nedeni ile tedavimiz 10 günden uzun bir süreyi bulmuşsabakterilerin ilave olmasıyla  yüz ağrısı, burun tıkanıklığı ve cerahatli burun akıntısı şikayetlerimiz ile sinüzit içimizde şeklinde sorun başlar( akut sinüzit). Bir de alerjk rinit diye bir rahatsızlıktan muzdarip bir dalgıçsak benim gibi akut bakteriyel rinosinüzit  en sık karşılaştığımız bakteriyel üst solunum yolu enfeksiyon haline gelebilir.

Yani dolaylı da olsa bir bölgedeki  viral solunum yolu enfeksiyonu diğer bölgeleri de az veya çok, direk veya endirek etkileyebiliyor. 

 

Daha önce bir ilaç firmasında 4 sene boyunca kulak-burun-boğaz ve göğüs hastalıkları alanında deneyimim oldu. Uzmanlara ve öğretim görevlilerine çalışmak üzere antibiyotik,ağrı kesici ve öksürük şurubu gibi ilaçların eğitimini yoğun olarak almıştım, şimdi oradan kalan bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.Eğer yazıda bir hata yapmışsam yada eklemek istediğiniz bir şey olursa bana mail ile ulaşınız lütfen.

Nezle -Soğuk Algınlığı

 • Yılın her dönemi görülebilen ama ani ısı değişiklikleri ile daha da sık ortaya çıkan, bu nedenle en çok mevsim geçişlerinde bizi bulan,
 • Burun yanı  maksiller sinüslerin virüslerle (bu virüslerin ortak özellikleri, mukoza denilen iç cilt dokusunda önemli bir hasar yaratmamalarıdır) akut iltihabı olarak adlandırılır
 • Vücut kırgınlığı diye tabir ettiğimiz kas ve iskelet ağrılarını sanki biri bizi sopa ile dövmüş gibi  hissetmemize sebep olan,
 • Burun akıntısı,(önceleri akıntı sonradan dehşet bir kuruluğa dönüşebilir insan hangisinden nalet edeceğini bilemez)
 • Gözlerde kızarma,yanma,sulanma,
 • Öksürük gibi belirtilerle kendini hızla hissettiren,
 •  Virüsler, hasta insanlar tarafından hapşırma yada öksürme yolu ile  havaya yayılması ve başka  insanlar tarafından solunmasıyla bulaşır.
 • En fazla bir hafta on gün içinde kendiliğinden iyileşen bulaşıcı bir hastalıktır,aşısı yoktur,antibiyotik ile tedavi olmaz. Kalabalık ve nemli,temiz havanın olmadığı  ortamlarda bulaşma hızı artar.
 • Beraberinde orta kulak iltihabı,sinüzit yada zatürre gibi ek bir rahatsızlık oluşursa tabii ki hastalığın tedavisi de,süresi de değişiklik gösterir. 

Grip yani Influenza

 •  İnfluenza virüsleri(mukoza denilen iç cilt dokusunda önemli hasarlar yaratırlar) kaynaklı viral bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Influenza virüstür ,hemofilus influenza ise bakteridir. Sık sık Google ile bilgi aramalarında hastalar tarafından karıştırılırlar.
 • Gırtlak ,trakea,bronş,bronşiol iltihabı ön planda olduğundan insan yutkunurken diken yuttuğunu sanır.
 • Ses kısıklığı ve öksürük olabilir.
 • Ateş,üşüme hissi ön planda olduğundan çoğunlukla bakteriyel bir rahatsızlıkla karıştırılıp kişiyi antibiyotik kullanmaya yöneltir.
 • Aşırı yorgunluk ve iştahsızlık yapabilir
  .
 • Vücut direnci düşük yada kaygı durumu ile baş etme becerileri az olan kişilerin , depresyonda olan ama tedavi görmeyen kişilerin gribe daha sık yakalanma riski olabilmektedir.
 • Genellikle sonbaharın soğuk aylarında başlar fakat yaz sonlarında sıcak aylarda başlayan salgınlarda olduğu saptanmıştır.
 • Kişiyi yatağa düşürmeden geçmez. 4-5 gün kesintisiz istirahat ile kişinin dayak yemiş hali düzelir. İnat edilip dinlenilmez ve başka hastalılarla birleşirse umanlar hep öldürücü bile olabileceğini vurgular.
 • Her sene kendini yenileyebilen yapısı nedeni ile bizden bile akıllı olduğunu düşündüğün, defansı fazla gelişmiş virüslerden meydana gelen bir hastalık olarak düşünürüm hep.

KISACA KARŞILAŞTIRMAK GEREKİRSE 

Belirtiler   Grip Soğuk algınlığı
Ateş  3-4 gün süren yüksek ateş  Nadir, hafif
Baş ağrısı Bazen şiddetli Nadir
Kas ağrısı Genellikle şiddetli Hafif
Halsizlik 2-3 hafta sürebilir  Hafif
Burun akıntısı Bazen  Sık
Boğaz ağrısı Bazen  Sık
Hayati tehlike  Var Yok
Aşı ile korunma  Var  Yok

Her ikisinin de tedavisi semptomatik yani bulguların etkilerini azaltmaya yöneliktir. Yatacaksınız ,dinleneceksiniz yani.

Soğuk algınlığı için piyasaya verilmiş tüm psödoefedrin ve efedrin içeren ilaçları da sprocu iseniz unutun çünkü doping kurulunca yasaklı. Serbest dalış için çok acımasızca ama maalesef durum bu.

Peki bu duruma geldikten sonra yapacak pek bir şey yoksa  gelmeden önce neler yapabiliriz.

Vücut direncimizi artırmak için:

 • Düzenli beslenme, düzenli sıvı alımı, düzenli uyku, düzenli yaşam aslında bu rahatsızlıklar için gerçekten çok değerli koruyucu yöntemler buna bence bir de pozitif düşünceli bir yaşam tarzı da eklenmeli belki de.Hani derler ya duvarı nem,insanı gam yıkar diye. Dışarıdan nasıl gözükürüz bilmem ama içeriden gerçekten fazla hırslı olmak,fazla dert etmekte savunma kalkanlarının işleyişini sanki etkiliyor. Profesyonel bir sporcu olarak hata yaptığım tüm yarışlar aşırı kaygı taşıdığım yarışlara aitti. Kaygıyı azalttığımda vücudumun da savunma mekanizmasına yardımcı olmakta olduğumu fark ettim.
 • Düzenli şekilde hafif tempoda egzersiz yapmak herkes için değerli . Ancak bu hangi sporu yaparsanız yapın obsesyon derecesinde yapmamak ve zarar noktasına gelmemek önemli. Örneğin koşu sporu için ” runners high “denilen, amatör koşucularda koştukça mutlu olma,rahatlama hissinin resmen bağımlısı olma durumu bir müddet sonra en başta eklem dejenarasyonu ile başınıza dert olabilir  yada mevsim,derece gözetmeksizin koşmaya başlayacağınız için daha sık nezle sorunu yaşamanıza sebep olabilir.  Serbest dalgıç olarak kendime sürekli yinelediğim bir şey var, o da kendimi hırsımla sınamamak ve  aşırı dalışlarla fazla hırpalamamak.
 • Ani sıcak-soğuk hava değişikliğinden kaçınmak.
 • Direnci yükselten doğal gıdalar yemek, bitkisel çaylar içmek.
 • Vitamin yönünden zengin beslenmek ve ihtiyaç halinde vitamin takviyesi almak.

 C VİTAMİNİ GRİP VE NEZLEYİ TEDAVİ EDER Mİ ?

Sporcu olarak bilimsel mi yoksa halk arası babaanne efsanesi mi diye düşünmeyiz, hastalanmayı göz alamadığımız için de biz de bunları uygularız.C vitamini gerçekten nezle ve gribi tedavi eder mi incelemek istedim.

 

Bulaşma ihtimalini azaltmak için :

 • Kalabalık ortamlardan olabildiğince uzak durmak,özellikle alışveriş merkezlerinde fazla kalmamak,
 • Herkesle öpüşerek selamlaşmaya bir müddet ara vermek,
 • El hijyenine önem göstermek,elleri yüze götürmeyi azaltmak
 • Kapalı ortamları düzenli şekilde havalandırmak.
 • Sosyal ilişkileri yaralamadan, nezleli gripli insanlarla yakın temastan kaçınmak.

LEAVE YOUR COMMENT

Sayfayı sevdin mi? O zaman daha sık görüşelim mi :)