Home DENEMEN LAZIM Sakız Adası Nevaleleri

Sakız Adası Nevaleleri

0
0

O kavanozların üstünde gördüğümüz meşhur yazı : Σπιτικά γλυκά – Χίου yani Sakız Adası Ev  Yapımı Tatlıları

 

ev yapımı doğal Sakız Adası damla sakızı macunu

Sakız‘a gittiğinizde hiç vaktiniz olamasa da en azından bunları alıp gelebilmelisiniz.Ben minik kavanozları aldım ki şeker komasına ne ben ne de hediye aldıklarım o koca koca kavanozlarla girmesin.İçerisinde kristal şeker var mı sorma fırsatım olamamıştı çünkü.

Sakız Adası'ndan alınabilecekler likörler ve sakızSakız likörü,sakızlı reçeller. Açıkçası tarçınlı ve sakızlı olan likörlerin rengi inanılmaz cezbedici olsa da çok tatlılar ve Türk Kahvesi müdavimi olan biriyseniz yada tanıdığınız var ise ve likör ile içmeyi sevecekse alabilirsiniz. Diğer türlü bir kaç ay sonra rafda şekerlenecektir.

Reçelli sakızlar dışında saf beyaz renkte sakız macunu da  var ki bunu Alaçatı’dan da temin edebiliyorsunuz.Çok garip bir şekilde Çeşme Sakızı diye markalar yaratan Türk markaları da Türkiye’de baya bi artmış durumda diyebilirim.Reçel kısmı bana hep çok tatlı geldiğinden saf sakız macunu tercihim.İnanılmaz  yoğun bir sakız aroması var zaten. Benden tavsiye sakızlı yapacağınız tariflerde de kullanacağınız miktarı az tutmanız çünkü sakız aroması bir müddet sonra mide bulandırıyor.

Sakız ve Sakız Likörü Sakız Adası Kahve KeyfiHer ne kadar serbest dalış nedeniyle yılın büyük bir bölümü Türk Kahvesi içemiyor olsam da,antrenmanlara ara verdiğim dönemde keyif yapmak için kullanıyorum sakız macununu.Kahvenin yanında aslında ondan bir çay kaşığı alıp soğuk suya daldırmayı ve kahvenin yanında emerek yemeyi seviyorum.Kapaktaki resim Korakis-Marinos adında bir firmanın ürünü ve firma  kaşık tatlıları ve sakız reçelleri tüm çeşitleriyle Reçelci Rena olarakta biliniyor. Alaçatı sokaklarında da kendisinin ürünlerine her yerde rastlayabilirsiniz. Adanın aslında en çok peynirlerini bize övüyorlar hep ama dalıştı,antrenmandı derken ben hep o dükkana gitmeyi unutuyorum.Onu da bir daha ki sefere yazacağım.

Mastic Spa ChiosBir de Sakız Ada’sında yeni yeni uygulanan bir şey de sakızdan üretilen kozmetik malzemeler. Yöre halkının sakıza mastik demesinden yola çıkarak oluşturulan Mastik Spa gayet başarılı bir marka ancak öyle üzerini okumadan sırf sakızdan üretiliyor,doğaldır filan diye alıpt kozmetik ürün kullanmak ve de önermek benim pek tarzım değil. Ne alırsam alayım önce içeriğini okurum ben.Pakete giren bir şeyin 1 haftadan fazla bir son kullanma tarihi varsa o yiyecekte olsa,kozmetikte olsa doğal olamaz artık.O yüzden içeriklerini okuyarak buradan ürünler aldım. Su kuşu olarak kremlerinden memnum kaldım.Uğramanızı öneririm.

LEAVE YOUR COMMENT

Sayfayı sevdin mi? O zaman daha sık görüşelim mi :)