Home ANTRENMAN SEYAHATLERİM Sakızın Adası Chios’ta 1 gün

Sakızın Adası Chios’ta 1 gün

0
0

Çeşme’nin tam karşısında, Lesvos (Midilli) ve İkaria adaları arasında bulunan Sakız Adası, nam-ı diğer Chios’a,Çeşme’den 35 dakika gibi kısa bir feribot yolculuğu ile ulaşılabiliyor.

Chios Sakız Gezi HaritasıSakız İzmir’e en yakın Yunan adası ve eğer Çeşme veya Alaçatı’ya tatil için gelecekseniz öncesinde bir de Yunanistan’a vize başvurusu yapın ve bu şirin adayı da gezin derim.Günübirlik gitmekten pek bir şey anlamayacaksınızdır o yüzden en az bir gece kalmanızı öneririm.Çeşme’den daha uygun fiyata akşam yemeği yediğiniz için bence finansal anlamda da mutlu olacağınız bir seçenek.

Şubat ve Mart’ta Sakız’ı ziyaret edecekseniz kesinlikle Lodos’a dikkat derim.Lodos’un yoğun olduğu durumlarda seferler iptal ediliyor.Bu nedenle online olarakta sefer iptali var mı bir kontrol etmenizde fayda olacaktır.Ayrıca malum Lodos’ havası da insanı bir garip ediyor.

Sakız her ne kadar 30 dakika ötemizde olsa da sonuçta yurtdışı . Gidiş tarihinizden itibaren en az 3 ay geçerli bir pasaport ve uzun kalışlar için de sizden geçerli bir Schengen istiyor.

Günübirlik gezilerde tur firmaları aracılığı ile günlük vize alabiliyorsunuz. Kıbrıs’ın Türk kısmına pasaportunuz ile giriş yaptıysanız maalesef Sakız’a giriş yapamıyorsunuz. Bu nedenle Kıbrıs’a hep nüfus kağıdınız ile giriş yapın derim. Sakız’a gidebileceğiniz iki farklı feribot firması bulunuyor. Fiyatlar hemen hemen aynı.Konfor için hızlı feribot tercih sebebi bence.
Günübirlik bir tur, adayı tamamen anlamanıza ve görmenize izin vermeyeceği için Kuzey yada Güney turunu tercih etmelisiniz.

Sakız Merkez’de 14:00-16:00 arası birçok mekan kapalı.

Mayıs sonrası motorsiklette kiralayabiliyorsunuz ama minicik arabaları var Sakız’ın.Onlarla da inanılmaz konforlu bir gezi oluyor. Tarihi severim,adanın geçmişini de şöyle bir okudum derseniz Batı’ya  Nea Moni Manastırı’nı görmeye giderek gezinize başlayabilirsiniz. Sonra tekrar merkeze inip güneye Armolia, Pirgi ve Mesta’yı gezebilirsiniz. Vaktiniz kalırsa Mesta Limanı’na 10 km uzaklıktaki Olimpi Mağazası’nı da gezebilirisniz. Armolia bizdeki cam atölyeleri ile ünlü köyler gibi bir köy. Tamamen seramik ürünler bulacağınız bu köye hediyelik seramik merakınız yoksa uğramanıza gerek yok. Bu gezi hattından sonra geriye merkezde yemek yiyebileceğiniz çok az bir vaktiniz kalıyor çünkü özellikle kış tarifesinde feribotlar 5-6 gibi Çeşme’ye dönmüş oluyor. Yazın ise Lithi,Karfas,Kato Fana ve volkanik taşları ile ünlü Mavra Volia Plajları denize girebileceğiniz plajlardan.

Nea Moni Manastırı Sakız Adası Didem Kara

Nea Moni Manastrı’nın ziyaret saatlerine dikkat etmek gerek, öğlen 1 ile 4 arası ziyarete kapalı.Araç kiralayıp hemen yola koyulduysanız,yola çıkmadan önce yanınıza yiyecek bir şeyler almanızda fayda var çünkü yol boyunca su ve yiyecek bir şey alabileceğiniz bir yer yok.

Didem Kara Sakız Nea Moni Kilisesi

Nea Moni Manastırı ’na benim gibi mini etekle girmeye çalışmayınız nazik rahip gelip sizi uzun giymeniz konusunda uyarıyor.

Sekizgen kubbeli kiliselerin en önemli örneklerinden olan Nea Moni,1990’dan beri  Unesco’nun dünya mirasları listesinde yer alıyor. İçerisinde bir de kafataslarının sergilendiği bir kısım var. Özellikle bu kafatasları için İngilizce bir levhada  “1822’deki Sakız Adası’nda katliamdan evvel 118 bin kişi vardı. Katliamdan sonra adanın güney kısmında Sakız üretimi için 1800 kişi canlı bırakıldı. Hesaplara göre adada 23 bin kişi öldürüldü. 47 bin kişi Kahire ve İzmir’in esir pazarlarına sürüldü. Kalanlar da çevre adalara giderek kurtulmuşlardı. Nea Moni Manastırı’nda katliam Paskalya Bayramı arifesi, Büyük Perşembe ve Büyük Cuma günleri arifesinde manastırda kurtulmak maksadıyla bulunan ve sığınan 600 keşiş ve 3500 kadın ve çocuğun hepsi Osmanlı Türkleri tarafından katledilmiştir. Bu katliamdan geriye kalan bazı kemikler burada bulunmaktadır.” yazdığı söylenir. Açıkçası biz görmedik.Tarih olayı bir de şu şekilde yazar : 1821 ilkbaharında, Osmanlı İmparatorluğu’ndan bağımsızlıklarını kazanmak isteyen Rumların, Mora ve Arnavutluk’ta başlattıkları isyân, kısa sürede Orta Yunanistan ,Girit ve 1822 ‘de Sakız’a da sıçrar.Sultan II. Mahmud, ayaklanmayı bastırmak için Kaptan-ı Derya Nasuhzâde (Nasuh oğlu) Ali Paşa’yı görevlendirir.Ancak sancak gemisine gönderilen ateş kayıkları nedeniyle Paşa yanar ve suya düşer,boğularak ölür.Bundan dolayıdır ki sonraki nesillere ismi Nasuhzade Mahrûkî “ateşte yanmış Nasuh’un oğlu ” olarak geçer.Sakız isyânına Osmanlı’nın cevabı çok ağır olmuştur. Ada halkı büyük kayıplar verir.Verilen kayıplar o belirtilen levhadaki ile de üç aşağı beş yukarı da aynı gibidir. Ancak her zaman derim Osmanlı’da durum hiçbir zaman tek taraflı değerlendirilerek anlaşılamaz.

Bazen insanın köklerini toprağa salması, ağaç gibi olabilmesi ruhuna iyi gelebiliyor.Her ne sebeple olsun,ölen hangi taraftan olursa olsun yaşananlara üzüldük. Bu yoğun tarih ile Nea Moni manastırı sonrası vaktiniz var ise Avgonyma ve Anavatos köylerine de uğrayabilirsiniz.

Pirgi Köyü Evleri Sakız Adası                                                                                                                                                                                                             Pirgi Köyü

Pirgi geometrik şekilleri ile ünlü bir köy ve Sakız’ın merkezinden 22 km uzakta.Birde sahili var ,Mavra Volia. Buranın sahili taşlı ve taşlar volkanik püskürme sonucu oluştuğundan dolayı simsiyah. Mavra Volia’da da kafe veya restoran yok. Yakınında Emporios koyunda restoranlar var. Burası küçük teknelerin bağlandığı bir liman köyü ama burada yüzülmüyor. Mavra Volia’nın komşu bir  koyu da  Komi Beach.

Mesta Köyü Sakız                                                                                                                                                                                                               Mesta Köyü

Pirgi’den çıkıp Mesta’ya geldiğinizde  dar,labirent biçimindeki  sokaklar ve acaba kaç metre kare ki içerisi diye merak etmeden bakamayacağınız yan yana kutu gibi,küçük kapılı evlerin oluşturduğu bir yerleşimle karşılaşıyorsunuz.Ada tarih içinde çok fazla savaş ve saldırıya maruz kalınca bu yapılaşmanın ada halkının kendini korumak istemesinden dolayı oluştuğu söyleniyor.Mesta köyü, şehir merkezine  35 kilometre güney-batida ve sakiz üreten köyler birliğine, “mastihohorya”ya aittir. Lavriyo limani ve Psara adası ile gemi bağlantısı olan bir limanı vardır. Mesta Limanı’nda taze balik ve uzo sunan yöresel restoranlar (tavernalar) da çok ideal.Ayrıca konaklayabileceğiniz oteller de bulunmaktadır. 14-15 Nisan’da Paskalya Şenlikleri’ne katılın ve gidebiliyorsanız birkaç gün kalacak şekilde gidin derim.

Daha fazla bilgi için 

Mesta Fotoğraf :  A.Buğra Tokmakoğlu

 

LEAVE YOUR COMMENT

Sayfayı sevdin mi? O zaman daha sık görüşelim mi :)