Home SAĞLIKLI TARİFLER Nohutlu Köfteli Kereviz

Nohutlu Köfteli Kereviz

Nohutlu Köfteli Kereviz
Nohutlu Köfteli Kereviz Tarifi Didem Kara
Nohutlu Köfteli Kereiz Tencere Yemekleri Didem Kara
Nohutlu Kereviz Tarifi Didem Kara
Nohutlu  Köfteli Kereviz Tarifi Didem Kara
0
0

Kerevizi sevemeyenler için bu tarif. Ne varda içinde ne diye yemeliyiz diyenler için kereviz aslında öyle ahım şahım bir karbonhidrat kaynağı filan değil ancak yapısındaki lif,sodyum,kalsiyum,potasyum,karbonhidrat ve eser miktardaki protein açısından sporcular için değerli bir sebze.Kokusunu sevmeyenler ve görüntü itibariyle kararıyor diyenler için de alternatif bir tarif denedim.Bizce şahane oldu deneyiniz.

Kavrulmayan soğanlar,yağlar bu yemek tarifimde de olmadığından her zaman ki gibi rahat bir mide ve bağırsak sizi bekliyor olacak.

Malzemeler 

2 adet orta boy kereviz (sapları ,yaprakları da sirkeli suda çok iyi temizlenecek)

2 rende domates

1 su bardağı nohut

8 adet

200 gr orta yağlı kıyma

minik köfteler için baharat (ben karabiber,yeni bahar,toz pul biber,tuz,kimyon koydum)

1 tatlı kaşığı biber salçası (mümkünse ev yapımı)

1 su bardağı nohutu geceden sodalı suda bekletiniz.Yemeği pişirmeye başlamadan önce nohutu haşlayınız Bir tencereye 1lt su koyup içine 1 limonu sıkın ve kalanını da keserek suyun içerisine koyun.İçerisine kabuklarını soyduğunuz kerevizleri koyun ve 10 dak haşlayın. Saplarını bu suya koymayacaksınız.Bu işlemin amacı kerevizi hem beyaz tutmak hem de kokusunu biraz öldürmek. Başka bir kapta kıymaya baharatları karıştırıp minik toplar halinde köfteler yapın.

Kereviz haşlandıktan sonra geniş bir tencereye en aşağıya soğanları,nohutu ve domateslei , sonra kereviz sonra da kereviz yaprakları ve köfteler gelecek şekilde yerleştirin ve 1 lt içme suyu ilave ederek orta ateşte 20 dakika pişirin.

Altını kapattığınız yemeğe tuz, 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ilave edin ve kapağını kapatmadan soğumaya bırakın.Unutmayın ki tencere yemekleri altı kapatıldıktan sonra 10 dakika daha buharıyla tencere ısısı nedeniyle pişmeye devam eder. Tencereyi iyi pişmiş bir yemeğe kapatırsanız sebzeler de köfteler de rengini yitirir ve yapısını kaybeder.

LEAVE YOUR COMMENT

Sayfayı sevdin mi? O zaman daha sık görüşelim mi :)