Home BESLENME SPOR VE SAĞLIK Meldonyum Nedir ?

Meldonyum Nedir ?

0
0

Maria Sharapova, bizi yeni bir doping maddesiyle tanıştırdı. Meldonyum…

Dünya en son herhalde Lance Armstrong ile sarsılmıştı bu doping skandalları ile. EPO, transfüzyon ve testesteron kullanan Armstrong’un elinden 7 Fransa Bisiklet Turu Şampiyonluğu alınmıştı. Ancak bu noktada sadece Armstrong mu hatalıydı? Eksik denetimler,olimpik bir spor olan bisikletin temsilcileri Uluslararası Bisiklet Federasyonu’nun ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin hiç mi suçu yoktu… Bir göz ardı mıydı, yoksa sporun izlenebilmesini sağladığı için Armstron’un durumunu belirli bir süre gözardı etmek ve  kontrol edemedikleri noktada da sporcuyu kurban etmek miydi durum… Tartışılır!

Sharapova doping speech

Kimimize güzelliği ile sporcu dediğin böyle de olabilmeli dedirtti, kimimizin ise Grand Slam izlemesine sebep oldu,1987 doğumlu  5 defa Grand Slam Şampiyonu Maria Sharapova için artık tenisten men cezası ihtimali konuşuluyor. Sebebi ise Dünya Anti–Doping Ajansı (WADA) tarafından 2016 yasaklılar listesine giren,Amerika’da ise FDA (Amerika Gıda ve İlaç Birliği ) tarafından kullanılması yasak olan  meldonyumun kanında bulunması. Sharapova ailesinde şeker hastalığı öyküsü olduğu ve kendisininde de belirtiler oluştuğu nedeni ile 10 yıldır bu ilacı kullandığını belirtmiş.Peki nedir bu meldonyum?

mildronate meladrom Sharapovaİstese bu kadar reklamını yaptıramayacak olan Grindex Firması, Mildronate ismi ile piyasaya sürdüğü meldonyum etken maddeli bu ilacın Letonyalı üreticisi.Kullanım alanlarına (endikasyonlarına) bakılacak olursa ilaç:

– Koroner arter hastalığı kompleks tedavisinde (anjin, miyokardiyal enfarktüs),

– Kronik kalp yetmezliği, dyshormonal kardiyomiyopati;

– Serebral dolaşımın akut ve kronik bozukluklarının, karmaşık tedavisinde (vuruş ve serebrovasküler yetmezlik);

– Bozulmuş performans;

– Fiziksel stres

– Kronik alkolizm,yoksunluk sendromu (alkolizm özel bir tedavi ile kombinasyon halinde);

– Farklı nedenlerle retina kanamaları;

– Farklı etiyolojisinde retinopatisi (Diyabetik, hipertansiyon) diye liste gayet uzun bir listede tedavi alanına sahip.

Farmolojik etkileri arasında hücrelerdeki metabolizma toksik ürünlerin birikmesini ortadan kaldırır. Ayrıca bir tonik etkisi vardır ve kanın oksijen taşıma kapasitesini arttırır. Kullanımı sonucu strese dayanıklılığı arttırır ve vücuda hızlı bir şekilde enerji rezervlerini doldurma yeteneği kazandırır yazmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı Mildronat birçok sporcu tarafında da kullanılmış olabilir. Maria ve meldonyum dosyası aslında Rus sporcuların özellikle mercek altına girmesine biraz sebep oldu çünkü firma satışını aktif olarak Doğu Avrupa ve Eski Sovyet Birliği ülkelerine yapmakta,ilaç Amerika’da ise yasaklılar listesinde.
Litvanyalı firma The Guardian için yaptığı açıklamada ilacın sadece doktor kontrolünde 4 ile 6 hafta arasında kronik kalp ve dolaşım bozukluğu olan, ameliyat sonrası iyileşme döneminde,fiziksel yada duygusal baskı artışı ile iş yapış kapasitelerinde düşüş olan hastalara tedavi imkanı verdiğini, uzun kullanımların yine doktor kontrolünde olması gerektiğini vurgulamakta.2015 Eylül ayında sporculara meldonyum etken maddesinin yasaklılar listesine girdiği bilgisi verilmiş ve Ocak 2016 ile karar uygulanmaya başlanmış ancak Sharopova maili okumadığını belirtmiş.

Ekaterina Bobrova and Dmitry SolovievPavel Kulizhnikov

 

 

 

 

 

Rus Spor Bakanı Vitaly Mutko daha birçok sporcunun kan sonuçlarının pozitif çıkabileceğini vurgulamış. Ancak zaten hali hazırda Rusya’dan bir başka atlet, olimpiyat madalyalı artistik patinajcı Ekaterina Bobrova da aynı maddeyi kullandığını kabul etti ve geçen ay Dünya Şampiyonası’ndan Boston’da men edildi.5 farklı dalda Dünya Şampiyonu ünvanı kazanan ünlü hız patencisi Pavel Kulizhnikov’da, antrenörünün(Dmitry Dorofeev) Tass Rus Haber Ajansı‘na yaptığı açıklamaya göre sporcu  meldonyum maddesini legal olduğu dönemlerde kullandığını ve 1 yıldan fazla da kullanmamış olduğunu belirtti. Öte yandan 2012-2014 yılları arasında Kulizhnikov bir başka doping etken maddesi olan ” metilheksanamin ” (methylhexamine ) dolayısıyla doping cezası almıştı.

Adeba Aregawi

Aslında sadece Rus sporcular değil bu etken maddeden nasibini alanlar. Meldonyum sebebiyle doping testi pozitif çıkan diğer isimlerden bazıları da atletizm dünyasına ait. 2013 Dünya Atletizm Şampiyonası’nda kadınlar 1500 metre yarışının şampiyonu Abeba Aregawi. O da soruşturma kapsamında olanlardan.

Tokyo Maratonu Şampiyonu Etiyopyalı Endeshaw Negesse 2:06:00 Endeshaw Negesse Tokyo Marathon jpgderecesi ile tarihe ismini sadece derecesi ile değil sanırım doping kullanan ilk Etiyopyalı olarakta yazdırmış oldu.

2015’te Avrupa Oyunları sırasında Bakü’de birçok sporcu ile görüşme yaptığını belirten Prof. Xavier Bigard (Advisor to the French Agency  Against Doping) sporucların çoğunun meldonyum kullandığını itiraf ettiğini belirten The Guardian haberine göre meldonyumun Uluslararası Doping Komitesi (WADA) tarafında  hormon ve metabolik modülatörleri kodu altında bir S4 madde olarak sınıflandırıldığını ve cezalandırmanın 4 yıl olduğunu belirtti.

SharapovaProfesyonel bir sporcu olarak tüm bunları değerlendirmek gerekirse her sektörde olduğu gibi sporda uluslararası anlamda koca bir sektör ve bazı sporların izlenme oranını maalesef bazı sporcuların başarıları belirliyor.Sporda ise zirvede kalmak maalesef çok zor. Fizyolojik değişimler kadar ruhsal değişimler,beklentiler zaman içerisinde hızla değişmekte ve çoğu sporcunun aleyhine olmaktadır. Bu saatte 180km hızla servis atabilen Sharapova için de geçerlidir. Yazıyı bütünüyle okuduysanız sporcuların aslında bu günahlarda yalnız olmadığını arkada koca koca kuruluşların olduğunu görebilirsiniz. Sporcular kadar yapılan spordan bakanlıklar, federasyonlar, antrenörler  ve doping ajansları da sorumlulardır. En azından artık 1986 Avrupa gülle şampiyonu Heidi Krieger gibi devlet ve kuruluşları tarafından sponsor edilen doping uygulamaları nedeniyle cinsiyet değiştirmek zorunda kalan sporcular yok. Çok şükür ki 1999’da Uluslararası Doping Ajansı WADA kuruldu da sadece böyle doping tartışmaları oluyor ve  spordan artık sadece büyük sponsorlar elini ayağını çekiyor…

Sharapova’ya gelince bence Rio’da göreceğiz kendisini.

Fotoğraflar: http://tr.eurosport.com/ ve themalaymailonline.com

 

 

 

LEAVE YOUR COMMENT

Sayfayı sevdin mi? O zaman daha sık görüşelim mi :)