Home BESLENME SPOR VE SAĞLIK Çay Demlemenin Püf Nokatsı

Çay Demlemenin Püf Nokatsı

0
0

Kahvaltıyı onsuz geçmeyiz,yemek sonrası hemen demliğe koyarız,vapurdaysak kesin içmek isteriz,simit yanına en çok peynirle onu yakıştırırız,yazın içeriz hararetimiz gider deriz,içince oh be der günün yorgunluğunu terkederiz. Kısacası biz çay ile aşk yaşarız. Türk olmanın DNA kodlarını o bir bardak tavşan kanında gizleriz gizlemesine de demlemesini gerçekten biliyor muyuz bu çay dediğimiz mucizevi kırmızıyı ?

Pek bilmediğimizi düşünüyorum çünkü inanılmaz mide ve bağırsak problemi olan insan var Türkiye’de.Bunun en büyük sebeplerinin ise yiyecek ile içeceklerin  pişirme ve hazırlama tekniklerine asla dikkat etmememiz olduğunu savunmaktayım hep. Soğanı kavurmayı seven,soğuk sıkma zeytin yağını sıcak harlı ateşlerde kullanan biz Türk halkı maalesef çayında üzerine kaynar su boca ediyor,demleniyor derken fazladan ocakta kaynatmaya aslında devam ediyor ve gün boyu ekşi çaylar içebiliyoruz…Sonuç ise gaz bombardımanına tutulmuş bağırsak, sürekli wc ye taşınan erkekler yada kabız kadınlar ve şiş bir karın bölgesi.

Çay Yaprağı ve Çay Nasıl Demlenir Didem Kara

Peki ne yapmalıyız ?
Öncelikle yaprak çay yani dökme çay satın almalısınız. Aldığınız bu çayların çok nadiri tozsuz.Bu nedenle çayı kullanmadan önce ince tel süzgeç yardımı ile elemelisiniz. Lavaboya ne kadar toz indiğini zaten göreceksiniz. Bu toz çaydan ayrışmadığında çayda bulanık bir görüntü oluyor.Ben bergamot ile normal çayı karıştırıyorum mesela damak zevkim nedeni ile tercihim bu yönde ve 1 yemek kaşığı normal siyah çaya 1 çay kaşığı bergamot ekliyorum ve böyle eliyorum. Çaydanlığın su kısmına çok su koyuyorum ve demlik kısmına da 2 kişi için 350 ml su koyuyorum. Kullanılan su kesinlikle içme suyu olmalıdır diye hatırlatmam da gerekiyor sanırım. Çaydanlığın altındaki su kaynadığında demlik kısmındaki su da hemen hemen 70 dereceye varıyor böylelikle çayı yakmayan ama demleyebilecek bir ısı elde etmiş oluyoruz. Çaydanlığın altı kaynadığında demlik kısmına 2 kişi için 1 yemek kaşığı siyah çay ve 1 tatlı kaşığı bergamotlu çayı (early grey olan çaylardan yani) eleyip, soğuk sudan geçiriyorum ama tazyikli suyla hırplamıyorum yaprakları ve demliğe koyuyorum. Mutfak saatimi de 20 dakikaya ayarlıyorum. 20 dakika sonra çayı süzerek bir termosa aktarıyorum. Böylelikle yarım saat içerisinde tüketilmesi gereken taze çayın daha da demlenmesini ve toksik bir yapıya dönüşmesini engelliyorum.

Çay Nasıl Demlenmelidir Didem Kara Beslenme İle İlgili Tavsiyeler

Hayat bir kimya ve zararlı olan ile olmayan arasında aslında bazen ince bir çizgi oluyor. Çayın peş peşe 3 bardaktan sonrası midenizi bulandırır ve bağırsağınızın da şişmesine sebep olur.bu nedenle gaz hissedersiniz. Ayrıca özellikle gün boyu fazla çay tüketmek vücudunuzdaki demir emilimini azalttığı gibi,dişlerinizin sararmasına,bir de az su içmenize sebep olur çünkü vücut sıvı aldığını düşünerek su içmeye sizi teşvik etmeyebilir. Hatta suyu saf halde içmek size mide bulandırıcı bile gelmeye başlayabilir. İnternette çay ile ilgili şöyle bir yazı gözüme çarptı Japon bilim adamlarının açıklamasına göre fark edilebilir bir gelişme meydana gelmesi için 60 kilo olan bir yetişkinin kemik dokusunu güçlendirmek için üç gün içerisinde 60 fincan çay içmesi gerekiyor.” İsviçreli bilim adaları  kontenjanı diş macunları ile dolunca sanırım çay kısmına da inandırıcı olsun diye Japon bilim adaları uygun görülmüş ancak bu tip uyduruktan haberleri denerseniz kemik dokusu güçlenir mi, ortada klinik bir çalışma olmadığından muamma bir sonuç olur ancak ishal olacağınız kesin sonuçtur. Bu nedenle azı yarar ,çoğu zarar olan her şey gibi çayı da doğru yöntemle, sağlıklı oranda tüketmekte fayda var.

Fotoğraflar: cayaski ve fotokritik

LEAVE YOUR COMMENT

Sayfayı sevdin mi? O zaman daha sık görüşelim mi :)