Home BESLENME SPOR VE SAĞLIK Boyoz,Yumurta,İzmir Tulumu Meselesi

Boyoz,Yumurta,İzmir Tulumu Meselesi

0
0

İzmir’e 1492 yılında gelen İspanyol Musevileri’nin emanet lezzeti boyozu, tam 67 yıl başarılı bir şekilde yapan ve bu lezzeti kentin simgesi haline getiren Alsancak Dostlar Fırını’nın emektar ustası Erdoğan Gürtuna, 83 yaşında hayatını kaybetti.(25 Şubat 2016)

Alsancak Dostlar Fırını Didem Kara

Bu yazıyı lütfen Pazar günü burada boyoz yerken okuyunuz  da nefsimiz  eşit olsun. Çünkü bu yazım 25 Şubat’ta toprağa verilen değerli insan, zanaatkar esnaf, bir lezzetin ölmesini engelleyen Erdoğan Usta ve 1983’ten beri hizmet veren kıymetlisi Alsancak Dostlar Fırını‘na  güler yüzüne, kalitesine bir gönül borcu olarak yazılmıştır.Pazar günü İzmir geleneği Boyoz, çay,yumurta ve İzmir Tulumu.

Bana tulum çok tuzlu bir peynir geliyor o nedenle tercihim zeytinden yana olabiliyor.

Nedir peki böyle bir kahvaltının bizde ki günahı ?

Didem Kara Dostlar Fırını 2015 Nisan

1 boyoz ortalama 60 gram ve  261 kalori. Bu kalorinin  42 gramı karbonhidrattan, 10 gramı ise yağdan geliyor.Kolesterol içermiyor. 10 mg potasyum 250 mg’da sodyum içeriyor.

1 dilim İzmir tulum peyniri ortalama 25 gr ve 91 kcal. 8 gr yağ,6 gr protein içeriyor. Yapısında 19 mg kolesterol,128 mg sodyum,40 mg potasyum, 128 mg kalsiyum var.

1 orta boy fırınlanmış yumurta ortalama 50gr ve 75 kcal. 6 gramı protein,5,5 gramı yağ olan yumurtanın yapısında 191 mg kolesterol var. Bütün bunlara ek olarak 36 mg sodyum,48 gr potasyum ve bir de 141 mg Vitamin A içeriyor.

10 adet siyah zeytin ortalama 20gram gelir ve 41 kcal içerir. Tahmin edebileceğiniz gibi büyük bir çoğunluğu yağ ve sodyumdan oluşuyor. 7 gram yağ içeren 10 zeytin 650 mg sodyuma sahip.


şaşıran minionPeki benim yediğim 2 boyoz,1 fırın yumurta,10 zeytinin  bana günahı ne oldu :  basit bir hesapla 638 kcal .
E peki ben neyden aldım bu enerjiyi şimdi :  84 gr karbonhidrat, 6 gr protein, 32,5 gr yağ ve 191 mg kolesterol toplamından. Peki bunla doyar mıyız ? Dürüst olalım hayır ! En az 2 boyoz daha hüpletiriz biz. Otomatikman bakkal defterimize 1276 kcal yazılmış olur.

Boyoz değil poğaça yeseydik ne olurdu? 1 poğaça ortalama 90 gr ve 360 kcal. 36 gr karbonhidrat, 6 gr protein,  21 gr yağ, 40 mg kolesterol, 230 mg sodyum,95 mg potasyum,27 mg kalsiyum içerir. 2 sade poğaça yediğimizde daha zararlı çıkıyoruz kısacası.

Boyoz zararlı mı? Her besin ne kadar uzun süre onu kullandığınıza bağlı olarak bünyenize zarar verir. Bu nedenle siz haftanın 6 günü düzgün beslenen ve spor yapan biri iseniz,insan mahlukatına keyifte lazım. Gönül rahatlığı ile yiyiniz. Ancak göbek nedeni ile nefes darlıkları içerisinde iseniz, spor anlayışınız “ben çok hareketli biriyimdir”den ibaret ise ve günlük koşuşturmayı spor sayıyorsanız, gün boyu hiçbir vitamin,lif,mineral içeren sebze ve meyve tüketmiyor, sadece hamur veya çikolata aşığı olan ancak kilolu değil ama zayıf biri iseniz de lütfen o boyozu her gün yemeyin. Çünkü bedeninizin sağlıklı olmak için başka gıdalara da ihtiyacı var.

Özellikle kolesterolü ile problemi olanların dikkat etmesi gereken ise boyozdan ziyade yedikleri İzmir tulumu ve yumurta.

Türk Kardiyoloji Vakfı der ki “kolesterol hastası iseniz gıdalardan günde 200 mg , değil iseniz 300 mg kolesterol almalısınız”.

Bu da aynı gün, yukarıdaki ölçüde peynir ve yumurtayı yemeniz dahilinde tamamladığınız bir miktar demek oluyor. Bu nedenle boyozdan ziyade kolesterolünüz için yumurta sarısının miktarına dikkat!

Erdoğan Usta‘yı saygı ile anıyor, bize güzel,şirin,minik,samimi,sıcacık tatlar bırakanlardan olduğu için ve onunla ilgili bilgiyi Ustalar & Hikayeleri bölümünde paylaşan İzmir Gourmet Guide ekibine teşekkür ediyorum.

Azı karar,çoğu zarar diyerek bizi keyiflendiren ve aynı zamanda sağlığımızı bozmayan inanç ve ritüellerimiz olmasını diliyorum.

Ağzımızın tadı hep olsun!

Fotoğraf :Tuba Şatan ve Dostlar Fırını Kurumsal Web Sayfası

LEAVE YOUR COMMENT

Sayfayı sevdin mi? O zaman daha sık görüşelim mi :)