Home HAYAT Su Savaşları ve KOAH Yaratan Orman Yangınları
0

Su Savaşları ve KOAH Yaratan Orman Yangınları

0
0

Neden çıktığını hiçbir yaz asla anlayamıyoruz… şehir magandası diyoruz,alkol alanlar diyoruz,mangal yapıp çöpünü toplamayı bilmeyen insanlar diyoruz,rant kavgası diyoruz,acaba yine hangi oteli konduracaklar buraya diyoruz ama pek çözüm bulamıyoruz.Olimpos Adrasan Yangını 24 ve 26 Haziran 2016 Antalya

Sonuç mu ?

24 Haziran’dan 28 Haziran’a kadar,Antalya’da Erentepe kısmında 300 hektar, Aslantaş’ta 40 hektar, Adrasan’da ise 150- 200 hektarlık alanın kaybolmuş olması… Adrasan’dan Olimpos’a süren bir siyahlık kısaca. Sadece ağaçlar mı… insan canı yitirilmemiş olsa da çok sayıda hayvanın da öldüğü bir yangın daha…

Olimpos Adrasan Yangını 24 ve 26 Haziran 2016

Bu görüntüler hoş değil biliyorum ancak yaşananlar hoş değil ondan görüntüsü de hoş olmuyor. Sebebi henüz belli olmasa da çok mu duyarsız bir toplumuz biz çevreye gerçekten. Daha lüks,daha konforlu yaşamak için illa bir başka canlı alanı yok etmek mi gerekiyor? En azından şehir merkezi,metropoller dışındaki hayatı koruyamaz mıyız ?

İlkokul dersimize geri gidelim , ihtiyacımız var halâ çünkü buna, ve ormanların  faydalarına bakalım

  • 40 kişinin 1 saatte kullandığı oksijeni yetişkin bir ağaç (çam ağacı) 1 saatte üretir.
  • Su rejimini düzenler ve yeraltı su kaynaklarının oluşumunu sağlar
  • Ormanlar olmazsa karalar ve denizler arasındaki sıcaklık farkı oluşamaz. Denizlerle karalar arasında doğan sıcaklık farkları esinti ve rüzgarlara sebep olur. Bu da kirli havanın temizlenmesinde çok önemli bir faktördür.

Yani ormanlarımızı yakmaya devam edersek su savaşı yaşarız ve KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) hastası sayımız artar ve bırakın hastalığı sıcaktan ve pis havadan dolayı derin ve temiz  nefes bile alamayız.

Fotoğraflar : Pamukkale Üniversitesi

 

LEAVE YOUR COMMENT

Sayfayı sevdin mi? O zaman daha sık görüşelim mi :)