Home DİDEM KARA HABERLER 2016 Serbest Dalış Outdoor Kupası’nda Neler Oldu?

2016 Serbest Dalış Outdoor Kupası’nda Neler Oldu?

0
0

Küp apnea branşında 95 metre ile Türkiye İkincisi olduğum Türkiye Outdoor Serbest  Dalış Kupası, 1-3 Eylül tarihlerinde Antalya’nın Kaş İlçesi’nde gerçekleştirildi. 2015’te 80 metre ile Türkiye Üçüncüsü olduğum bu branşta, aldığım derece beni gayet memnun etti diyebilirim çünkü küp apnea yapısı gereği dinamik bir branş olduğu için hem iyi nefes tutmanızı hem de ahenkli hareket etmenizi gerektiriyor. 10 metre derinlikte her bir kenarı 15 metre olan su altında iple kurulan üç boyutlu bir küpü dönmek pek sorun olmuyor ancak suyun üstüne hala nefes almanıza imkan verecek bir hava ile çıkmak ve gerekli protokolü gerçekleştirecek bilinçte olmanız biraz zor olabiliyor. Her spor müsabakasında olduğu gibi serbest dalış yarışlarında da sporcuların uyması gereken belirli kurallar ve yarışma öncesi ile sonrasında tamamlaması gereken protokoller yer alıyor. Çok iyi bir derece yapsanız da eğer protokolü tamamlayamıyorsanız  yada bilinciniz yerinde değilse diskalifiye oluyorsunuz. Yüzme yarışlarında bu kurallardan biri bitişte  elinizin duvara kafanız sudan çıkmadan önce dokunmasıyken ,serbest dalışta bu kural dipten almanız gereken beyaz tag oluyor. Bu tag dipten alınmadığında indiğiniz metrelerden bir kısmı siliniyor. Bu da bu sporun kuralı.

Tag diye tabir ettiğimiz beyaz bandı dipten aldığınızda işte bu resimdeki gibi bir zafer gülücüğü konuveriyor yüzünüze. Her sporda olduğu gibi rakip aslında kendinizsiniz. Sınır ise yetenekleriniz,antrenman kapasiteniz ve isteğiniz biraz da şansınız ile doğru orantılı. Resimde sabit ağırlık branşında yaptığım 39 metrenin mutluluğu var. Geçen seneden farklı olarak sabit ağırlık branşında monopalet değilde bifin ile dalmayı istedim ve antrenmanlarımı da bu yönde yapmıştım. 2015’te monopalet ile 30 metre indiğim sabit ağırlık disiplinin de ise bifin yani çift palet ile 39 metre yapmak benim için çok keyifli bir derece oldu.

Bifin olarak Stratos kullanmamı her ne kadar biraz amatörce kaçıyor gibi düşünenler olsa da açıkçası ayaklarımın ufak ve ince yapılı  olması nedeni ile uygun ayaklık bulamadığım için palalı bir paletle dalış yapamadım. Tüm antrenmanlarımı da Stratos ile yaptığım için son dakika ,yarış günü ayağıma büyük gelen bir karbon palet ile tabi ki dalmadım. Patik,çorap giy diyenlere de basınç altında küçülen bir malzemenin su altında bana yarardan çok zarar vereceğini belirtmek istiyorum. Ağırlığımı tam ayarlayarak, su tutan jarse elbisemin dezavantajını stilim ile minimalize ederek, düşüncelerimin rahat olmasını sağlamak için palet boyutundan ve paletin malzemesinden feragat etmiş oldum. 1,5 numara büyük karbon paletlerle dalmadım.

Aldığım dereceler ile milli takım aday kampına seçilmiş olsam da sonrasında bu kampın sadece aday kadrosuna yapılacak olması ile maalesef milli takımdaki yerimi bu sene alamıyorum. Yine de elde ettiğim derecelerden çok mutluyum. 2015 Mart’ta başlayan serbest dalış kariyerimin 1 yılda geldiği nokta çok tatmin edici ve 2017’de çok daha iyiye gideceğinden eminim.

Kaş’taki tüm antrenmanlarımda konaklama sponsorum olan Saylam Suits‘e evimin konforunu ve samimiyetini aratmadığı için, her antrenman sonrası yorulan bedenimi ertesi güne tazeleyen masajları ile hizmet sponsorum Kaş Spa Marin‘e , harika spor fotoğrafları ile GoShots ‘a ve Papyon Foto‘ya , Artvin Şavşat’ta yaptığım irtifa antrenmanlarında beni evimde gibi hissettiren tüm Şavşat Halkı’na , Şavşat Huzur Evi Müdürü Zülfü Öz’e, Müdür Yrd. Erkan Şahin’e, Sosyolog Ayhan Taş’a , Sosyal Hizmet Uzm. Eyüp Çakar’a ve tüm çalışanlar adına Yavuz Altun’a ,  antrenmanlarımı  tüm imkanları ile destekleyen Sayın  Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi AMBARCI ‘ya ve tüm kaymakamlık çalışanlarına  , tüm sualtı antrenmanlarıma destek veren  Rüstem Derin’e ve kara antrenmanlarımın mimarı antrenörüm Çağan Er’e çok teşekkür ederim. Gördüğünüz gibi bireysel de olsa sporcular asla tek başına başarı elde etmiyorlar. Arkada gizli kahramanlar var hep.

Desteklediğim iki sosyal sorumluluk projesinden ilki bildiğiniz gibi Koruncuk Vakfı’nın İzmir Urla’da kuracağı Koruncukköy Projesi tüm hızı ile devam etmekte. Koruncuk Köy’ün tamamlanabilmesi için ayni ve nakdi tüm yardımlarınızı bekliyoruz. 120 korunmaya muhtaç çocuğumuza yuva verebilmek hepimizin bu çorba da bir tuzu olması çok önemli. Özellikle İzmirliler bu projeye sahip çıkmalıdır diye düşünüyorum.Koşu antrenmanı olsun diye katıldığım 10K koşu yarışlarında açtığım bağış hesabına destek veren herkese tekrar teşekkür ederim.

Kızlar Atakta ise ergenlik dönemindeki genç kızları güçlendirme projesi.12-18 yaş grubundaki genç kızların spor, doğa ve takım çalışmaları ile zihinsel ve fiziki kapasitelerini arttırarak güçlenmelerini sağlama amacıyla yola çıkan bir sürdürülebilir sosyal dönüşüm projesidir.Merkezleri İstanbul’da olan Düşler Akademi’nin devam ettirdiği projelerden sadece biri olan Kızlar  Atakta, Düşler Akademisi’nin Kaş’ta ki kampı ile çok daha güzel bir anlam kazanmış durumda.2016-2017 yılında ben kızlarımızı projeler ile desteklemeye devam edeceğim. Siz de Kaş’ta ve  İstanbul’da onları ziyaret edin lütfen.

LEAVE YOUR COMMENT

Sayfayı sevdin mi? O zaman daha sık görüşelim mi :)